Регулярное чтение правил.

Тема в разделе "Задать вопрос всем", создана пользователем Иерей Игорь Бурдейный, 18 июн 2013.

  1.  
    Иерей Игорь Бурдейный
    Оффлайн

    Иерей Игорь Бурдейный Искра форума Cвященнослужитель Почетный форумчанин

    Сообщения:
    6.949
    Симпатии:
    6.766
    Лучшие ответы:
    26
    Вероисповедание:
    Православный
    Сказано - сделано!
    Действительно бывают моменты, что не читаю. Это со мной происходит последний год. Расслабился, вычитал, что некоторые отцы не читали из-за того, что непрестанно молились ИМ. Я конечно непрестанно не молюсь. Но, за последних лет 10 не было дня, чтобы я не произнес Иисусову молитву.;)
     
  2.  
    Светланна
    Оффлайн

    Светланна Мэри Поппинс, возвращайся! Почетный форумчанин

    Сообщения:
    3.812
    Симпатии:
    252
    Лучшие ответы:
    0
    Вероисповедание:
    Православный
    Парадокс....
    Мы все что угодно можем делать часами, а 15 минутное правило дается нас с трудом :(

    Делюсь секретом, который мне батюшка дал. Вечером перед молитвой необходимо очистить всю голову от мирских картинок дня, которые продолжают у нас в ней сидеть и отвлекать на молитве.
    Выбираем время, которое мы готовы посвятить на молитву, например 1 час.

    Читаем начальные молитвы , потом садимся и читаем 1 главу из Душеполезных чтений Аввы Дорофея. Размышляем над прочитанным, делаем возможно записи в духовный дневник ( я еще главное подчеркиваю, чтобы потом в другие дни пробежаться по главам определенным), а там есть над чем размышлять .. Когда уже нашли в себе изъяны согласно главы, определили как с ними начинаете бороться ( а у Аввы Дорофея это тоже четко написано), уже в голове становится более менее спокойно.
    Далее 1 глава из Деяний Апостолов ( а потом из посланий), опять таки немого размышляем, и переходим к Евангелию. Читаем 1 главу Евангелия, размышляем о прочитанном (если есть время то можно сразу и толкования на эту часть прочитать)..
    И с чистой головой переходим к вечернему правилу.. И оно будет идти совершенно иначе, т.к. мы уже за время чтения и размышления, отвлеклись от мирской суеты ..

    раньше я по глупости делала все совершенно иначе, сначала правило, а потом чтение, И вот и замечала что после чтения Евангелия , да если еще и с толкованием, возникает желание молиться, но как-то все пропускала это мимо :(
     
    Просто Оксана нравится это.
  3.  
    Андрей Чивильдеев
    Оффлайн

    Андрей Чивильдеев Студент форума Почетный форумчанин

    Сообщения:
    1.797
    Симпатии:
    2.989
    Лучшие ответы:
    11
    Вероисповедание:
    Православный
    А мне нравится пред чтением или после чтения правила почитать жития святых дня. А вообще - да, правило даётся с трудом!
     
  4.  
    Игорь Войтехович
    Оффлайн

    Игорь Войтехович Мистер Доброе Сердце Почетный форумчанин

    Сообщения:
    2.638
    Симпатии:
    3.732
    Лучшие ответы:
    7
    Вероисповедание:
    Православный
    Раз уж подняли этот вопрос, процитирую свой порядок молитв, к которому привык (каюсь, бывает вечером засну и пропущу. утренние не забываю) Замечания выслушаю с вниманием:

    Утренние;

    -Во и́мя Отца́, и Сы́на, и Свята́го Ду́ха. Ами́нь.

    -Бо́же, ми́лостив бу́ди мне гре́шному. (Поклон)

    -Моли́твами святы́х оте́ц на́ших, Го́споди Иису́се Христе́, Бо́же наш, поми́луй нас. Ами́нь.
    Сла́ва Тебе́, Бо́же наш, сла́ва Тебе́.

    -Царю́ Небе́сный, Уте́шителю, Ду́ше и́стины, И́же везде́ сый и вся исполня́яй, Сокро́вище благи́х и жи́зни Пода́телю, прииди́ и всели́ся в ны, и очи́сти ны от вся́кия скве́рны, и спаси́, Бла́же, ду́ши на́ша.

    -Святы́й Бо́же, Святы́й Кре́пкий, Святы́й Безсме́ртный, поми́луй нас.
    (Читается трижды, с крестным знамением и поясным поклоном.)

    -Сла́ва Отцу́ и Сы́ну и Свято́му Ду́ху, и ны́не и при́сно и во ве́ки веко́в. Ами́нь.

    -Пресвята́я Тро́ице, поми́луй нас; Го́споди, очи́сти грехи́ на́ша; Влады́ко, прости́ беззако́ния на́ша; Святы́й, посети́ и исцели́ не́мощи на́ша, и́мене Твоего́ ра́ди.
    Го́споди, поми́луй. (Трижды). Сла́ва, и ны́не:

    -О́тче наш, И́же еси́ на Небесе́х, да святи́тся и́мя Твое́, да прии́дет Ца́рствие Твое́, да бу́дет во́ля Твоя́, я́ко на Небеси́ и на земли́. Хлеб наш насу́щный да́ждь нам днесь; и оста́ви нам до́лги на́ша, я́коже и мы оставля́ем должнико́м на́шим; и не введи́ нас во искуше́ние, но изба́ви нас от лука́ваго.

    -К Тебе, Владыка Человеколюбец, встав от сна, прибегаю и по милосердию Твоему спешу на дела Твои. Молюсь Тебе: помоги мне во всякое время во всяком деле, и избавь меня от всякого мирского худого дела и диавольского искушения, и спаси меня, и введи в Твое вечное царство. Ибо Ты мой Творец, и Промыслитель и Податель всякого добра. На Тебя вся моя надежда. И Тебе воздаю славу, ныне, и всегда, и во веки вечные. Аминь.

    -Спаси, Господи, и помилуй отцов наших духовных (нет духрвника), родителей моих (имя), сродников, наставников и благодетелей и всех православных христиан.

    -Упокой, Господи, души усопших рабов Твоих (имена) и всех усопших сродников и благодетелей моих, и прости их вся согрешения вольная и невольная, и даруй им царствие небесное и причастие вечных Твоих благ и сотвори им вечную память.

    -Радуйся, Богородица Дева Мария, получившая благодать, Господь с Тобою! благословенна Ты между женами и благословен Рожденный Тобою, потому что Ты родила Спасителя наших душ.
    Или;
    Пресвятая Богородице, спаси нас!

    -Святый великомученник и целитель Пантелеймон, помоги нам!

    Вечерние;

    --Во и́мя Отца́, и Сы́на, и Свята́го Ду́ха. Ами́нь.

    -Моли́твами святы́х оте́ц на́ших, Го́споди Иису́се Христе́, Бо́же наш,*поми́луй нас. Ами́нь.
    Сла́ва Тебе́, Бо́же наш, сла́ва Тебе́.

    -Царю́ Небе́сный, Уте́шителю, Ду́ше и́стины, И́же везде́ сый и вся исполня́яй, Сокро́вище благи́х и жи́зни Пода́телю, прииди́ и всели́ся в ны, и очи́сти ны от вся́кия скве́рны, и спаси́, Бла́же, ду́ши на́ша.

    -Святы́й Бо́же, Святы́й Кре́пкий, Святы́й Безсме́ртный, поми́луй нас.
    (Читается трижды, с крестным знамением и поясным поклоном.)

    -Сла́ва Отцу́ и Сы́ну и Свято́му Ду́ху, и ны́не и при́сно и во ве́ки веко́в. Ами́нь.

    -Пресвята́я Тро́ице, поми́луй нас; Го́споди, очи́сти грехи́ на́ша; Влады́ко, прости́ беззако́ния на́ша; Святы́й, посети́ и исцели́ не́мощи на́ша, и́мене Твоего́ ра́ди.
    Го́споди, поми́луй. (Трижды). Сла́ва, и ны́не:

    -О́тче наш, И́же еси́ на Небесе́х, да святи́тся и́мя Твое́, да прии́дет Ца́рствие Твое́, да бу́дет во́ля Твоя́, я́ко на Небеси́ и на земли́. Хлеб наш насу́щный да́ждь нам днесь; и оста́ви нам до́лги на́ша, я́коже и мы оставля́ем должнико́м на́шим; и не введи́ нас во искуше́ние, но изба́ви нас от лука́ваго.

    -Господи Боже наш! все, в чем я в сей день согрешил словом и делом и мыслию. Ты, как Милостивый и Человеколюбивый, прости мне. Подай мне мирный и спокойный сон. Пошли мне Твоего Ангела хранителя, который покрывал бы и оберегал меня от всякого зла. Ибо Ты хранитель душ и тел наших, и Тебе славу воздаем, Отцу, и Сыну, и Святому Духу, ныне, и всегда, и во веки вечные. Аминь.

    -Спаси, Господи, и помилуй отцов наших духовных (нет духрвника), родителей моих (имя), сродников, наставников и благодетелей и всех православных христиан.

    -Упокой, Господи, души усопших рабов Твоих (имена) и всех усопших сродников и благодетелей моих, и прости их вся согрешения вольная и невольная, и даруй им царствие небесное и причастие вечных Твоих благ и сотвори им вечную память.

    -Пресвятая Богородице, спаси нас!

    -Святый великомученник и целитель Пантелеймон, помоги нам!
     
  5.  
    Андрей Чивильдеев
    Оффлайн

    Андрей Чивильдеев Студент форума Почетный форумчанин

    Сообщения:
    1.797
    Симпатии:
    2.989
    Лучшие ответы:
    11
    Вероисповедание:
    Православный
    Эти молитвы я вычитываю каждый день неукоснительно, а полный порядок иногда пропускаю... Грешен:ak::ak:
    А кстати.. Я добавляю молитву "Все упование мое на тя возлагаю, Мати Божия сохрани мя под кровом твоим" и молитву Кресту в кратком виде.
     
    Последнее редактирование: 19 июн 2013
  6.  
    Светланна
    Оффлайн

    Светланна Мэри Поппинс, возвращайся! Почетный форумчанин

    Сообщения:
    3.812
    Симпатии:
    252
    Лучшие ответы:
    0
    Вероисповедание:
    Православный
    Я все четко по молитвослову. Раньше еще любила дополнять разными молитвами к святым и Богородице, теперь только после прочтения правила .
    Батюшка сказал что молитвы в нем выстроены очень в четком и верном порядке и нежелательно его сбивать как я поняла.
    Само правило занимает максимум 15-20 минут. Раньше утром пропускала иногда ,заменяла правилом Серафима Саровского , а на работе уже читала полное.
    Но потом стало страшно,стыдно и неудобно без этого выходить из дома, тоже и вечером. Пришла мысль в голову, вот я откладываю молитву к Творцу всего, чтобы не опоздать, а ведь я могу потом эти 15 минут простоять тупо на остановке и прождать нужный транспорт, а то и больше, или в пробку попасть. А так утром помолился и знаешь что Господь тебе сегодня поможет :)

    Вот единственное что никак е могу себя заставить делать, это читать утреннее правило перед тем,как в храм на Литургию иду.. И раньше вообще на вечернии службы не ходила , а теперь хоть через раз пропускаю :(
     
    Последнее редактирование: 19 июн 2013
  7.  
    Светланна
    Оффлайн

    Светланна Мэри Поппинс, возвращайся! Почетный форумчанин

    Сообщения:
    3.812
    Симпатии:
    252
    Лучшие ответы:
    0
    Вероисповедание:
    Православный
    Игорь, а почему опустили молитвы Ангелу Хранителю? Он же нас оберегает, именно через него Господь нам дает узнать свою волю, и все то хорошее что мы делаем, делаем потому что это имено наш Ангел Хранитель нам нашептал ..

    И Богородице тоже?

    И своему святому покровителю?

    И самое главное, все молитвы всегда оканчиваются " Достойно есть яко воистину блажити тя ,Богородицу.." ( кроме как от Пасхо до Вознесения заменяем на задостойник " Ангел вопияше благодатней, чистая Дева радуйся.""

    а зачем на вечернем правиле поминание за здравие и за упокой, у меня нет ни в одном молитвослове этого?( это я спрашиваю у других)

    Вы исключили из вечернего правила самые красивые и любимые мои молитвы , вот вдумайтесь в них :

    Молитва 7-я, святого Иоанна Златоуста
    (24 молитвы, по числу часов дня и ночи)
    Господи, не лиши мене небесных Твоих благ.
    Господи, избави мя вечных мук.
    Господи, умом ли или помышлением, словом или делом согреших, прости мя.
    Господи, избави мя всякаго неведения и забвения, и малодушия, и окамененнаго нечувствия.
    Господи, избави мя от всякаго искушения.
    Господи, просвети мое сердце, еже помрачи лукавое похотение.
    Господи, аз яко человек согреших, Ты же яко Бог щедр, помилуй мя, видя немощь души моея.
    Господи, посли благодать Твою в помощь мне, да прославлю имя Твое святое.
    Господи Иисусе Христе, напиши мя раба Твоего в книзе животней и даруй ми конец благий.
    Господи, Боже мой, аще и ничтоже благо сотворих пред Тобою, но даждь ми по благодати Твоей положити начало благое.
    Господи, окропи в сердце моем росу благодати Твоея.
    Господи небесе и земли, помяни мя грешнаго раба Твоего, студнаго и нечистаго, во Царствии Твоем. Аминь.
    Господи, в покаянии приими мя.
    Господи, не остави мене.
    Господи, не введи мене в напасть.
    Господи, даждь ми мысль благу.
    Господи, даждь ми слезы и память смертную, и умиление.
    Господи, даждь ми помысл исповедания грехов моих.
    Господи, даждь ми смирение, целомудрие и послушание.
    Господи, даждь ми терпение, великодушие и кротость.
    Господи, всели в мя корень благих, страх Твой в сердце мое.
    Господи, сподоби мя любити Тя от всея души моея и помышления и творити во всем волю Твою.
    Господи, покрый мя от человек некоторых, и бесов, и страстей, и от всякия иныя неподобныя вещи.
    Господи, веси, яко твориши, якоже Ты волиши, да будет воля Твоя и во мне грешнем, яко благословен еси во веки. Аминь.


    *****

    Молитва 9-я, ко Пресвятой Богородице, Петра Студийского
    К Тебе Пречистей Божией Матери аз окаянный припадая молюся: веси, Царице, яко безпрестани согрешаю и прогневляю Сына Твоего и Бога моего, и многажды аще каюся, лож пред Богом обретаюся, и каюся трепеща: неужели Господь поразит мя, и по часе паки таяжде творю; ведущи сия, Владычице моя Госпоже Богородице, молю, да помилуеши, да укрепиши, и благая творити да подаси ми. Веси бо, Владычице моя Богородице, яко отнюд имам в ненависти злая моя дела, и всею мыслию люблю закон Бога моего; но не вем, Госпоже Пречистая, откуду яже ненавижду, та и люблю, а благая преступаю. Не попущай, Пречистая, воли моей совершатися, не угодна бо есть, но да будет воля Сына Твоего и Бога моего: да мя спасет, и вразумит, и подаст благодать Святаго Духа, да бых аз отселе престал сквернодейства, и прочее пожил бых в повелении Сына Твоего, Емуже подобает всякая слава, честь и держава, со Безначальным Его Отцем, и Пресвятым и Благим и Животворящим Его Духом, ныне и присно, и во веки веков. Aминь.

    Молитва 10-я, ко Пресвятой Богородице
    Благаго Царя благая Мати, Пречистая и Благословенная Богородице Марие, милость Сына Твоего и Бога нашего излей на страстную мою душу и Твоими молитвами настави мя на деяния благая, да прочее время живота моего без порока прейду и Тобою рай да обрящу, Богородице Дево, едина Чистая и Благословенная.

    ***
    Кондак Богородице

    Взбранной Воеводе победительная, яко избавльшеся от злых, благодарственная восписуем Ти раби Твои, Богородице, но яко имущая державу непобедимую, от всяких нас бед свободи, да зовем Ти; радуйся, Невесто Неневестная.

    Преславная Приснодево, Мати Христа Бога, принеси нашу молитву Сыну Твоему и Богу нашему, да спасет Тобою души наша.
    Все упование мое на Тя возлагаю, Мати Божия, сохрани мя под кровом Твоим.

    Богородице Дево, не презри мене, грешнаго, требующа Твоея помощи и Твоего заступления, на Тя бо упова душа моя, и помилуй мя.



    Ну а эту я вообще люблю в течение дня повторять ( хотя может это и неверно, надо спросить )

    Упование мое Отец, прибежище мое Сын, покров мой Дух Святый: Троице Святая, слава Тебе.

    Молитва святого Иоанна Дамаскина
    Владыко Человеколюбче, неужели мне одр сей гроб будет, или еще окаянную мою душу просветиши днем? Се ми гроб предлежит, се ми смерть предстоит. Суда Твоего, Господи, боюся и муки безконечныя, злое же творя не престаю: Тебе Господа Бога моего всегда прогневляю, и Пречистую Твою Матерь, и вся Небесныя силы, и святаго Ангела хранителя моего. Вем убо, Господи, яко недостоин есмь человеколюбия Твоего, но достоин есмь всякаго осуждения и муки. Но, Господи, или хощу, или не хощу, спаси мя. Аще бо праведника спасеши, ничтоже велие; и аще чистаго помилуеши, ничтоже дивно: достойни бо суть милости Твоея. Но на мне грешнем удиви милость Твою: о сем яви человеколюбие Твое, да не одолеет моя злоба Твоей неизглаголанней благости и милосердию: и якоже хощеши, устрой о мне вещь.
    Просвети очи мои, Христе Боже, да не когда усну в смерть, да не когда речет враг мой: укрепихся на него
    .

    Слава: Заступник души моея буди, Боже, яко посреде хожду сетей многих; избави мя от них и спаси мя, Блаже, яко Человеколюбец.

    И ныне: Преславную Божию Матерь, и святых Ангел Святейшую, немолчно воспоим сердцем и усты, Богородицу сию исповедающе, яко воистинну рождшую нам Бога воплощенна, и молящуюся непрестанно о душах наших.

    Знаменуй себя крестом и говори молитву Честному Кресту:
    Да воскреснет Бог, и расточатся врази Его, и да бежат от лица Его ненавидящии Его. Яко исчезает дым, да исчезнут; яко тает воск от лица огня, тако да погибнут беси от лица любящих Бога и знаменующихся крестным знамением, и в веселии глаголющих: радуйся, Пречестный и Животворящий Кресте Господень, прогоняяй бесы силою на тебе пропятаго Господа нашего Иисуса Христа, во ад сшедшаго и поправшего силу диаволю, и даровавшаго нам тебе Крест Свой Честный на прогнание всякаго супостата. О, Пречестный и Животворящий Кресте Господень! Помогай ми со Святою Госпожею Девою Богородицею и со всеми святыми во веки. Аминь.



    По-моему я лишнюю работу сделала, т.к. какую молитву не возьми, она любима и красива по своему , поэтому можно было смело копировать все правило :)
     
    Последнее редактирование: 19 июн 2013
  8.  
    Игорь Войтехович
    Оффлайн

    Игорь Войтехович Мистер Доброе Сердце Почетный форумчанин

    Сообщения:
    2.638
    Симпатии:
    3.732
    Лучшие ответы:
    7
    Вероисповедание:
    Православный
    Читаю, но уже отдельно.

    Если честно сам не знаю, так привык, а ведь действительно нет.
     
  9.  
    Светланна
    Оффлайн

    Светланна Мэри Поппинс, возвращайся! Почетный форумчанин

    Сообщения:
    3.812
    Симпатии:
    252
    Лучшие ответы:
    0
    Вероисповедание:
    Православный
     
    Последнее редактирование: 19 июн 2013
  10.  
    Игорь Войтехович
    Оффлайн

    Игорь Войтехович Мистер Доброе Сердце Почетный форумчанин

    Сообщения:
    2.638
    Симпатии:
    3.732
    Лучшие ответы:
    7
    Вероисповедание:
    Православный
    если ничто не мешает, то можно конечно,но тяжело. к языку никак не привыкну.
    пробовал.
     
  11.  
    Serg
    Оффлайн

    Serg Фотогуру Почетный форумчанин

    Сообщения:
    2.600
    Симпатии:
    243
    Лучшие ответы:
    1
    Вероисповедание:
    Православный
    Я на русском читаю. Так лучше понимаю.
     
  12.  
    Игорь Войтехович
    Оффлайн

    Игорь Войтехович Мистер Доброе Сердце Почетный форумчанин

    Сообщения:
    2.638
    Симпатии:
    3.732
    Лучшие ответы:
    7
    Вероисповедание:
    Православный
    Аналогично, но и старо-славянский постепенно доходит до разумения.:ap: Всему свре время.
     
  13.  
    Андрей Чивильдеев
    Оффлайн

    Андрей Чивильдеев Студент форума Почетный форумчанин

    Сообщения:
    1.797
    Симпатии:
    2.989
    Лучшие ответы:
    11
    Вероисповедание:
    Православный
    Обдумывание молитв днём

    Это совет хороший, только вот трудно его исполнить. Мне и язык ЦС понятен, и люблю я его, но днём-то все заняты::)(
    Я после правила, обычно, учу Псалтирь, обдумываю выученные псалмы, учу молитвы, которые нравятся и думаю над ними. Светлана, вы правы, что во время правила не обдумаешь молитву как следует. Но я заметил, что если днём имеешь покаянный настрой, молишься во время работы, то каждое слово молитвы из правила произносишь с трепетом...
     
Загрузка...